Pielęgnacja czworonogów zimą – czy warto?

Home / porady / Pielęgnacja czworonogów zimą – czy warto?
facebook
Pielęgnacja czworonogów zimą

Pielęgnacja czworonogów zimą – czy warto?

Chciałabym aby Państwo to przeczytali, gdyż chcę obalić bardzo popularny mit, że w okresie zimowym piesków się nie strzyże.

Jest to bardzo błędne rozumowanie, którym wciąż kieruje się część właścicieli.

Tłumaczenie się niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zupełnie nie ma sensu jeśli będą mieli Państwo na uwadze podstawowe zasady.

Utrzymanie pięknej, lśniącej a przede wszystkim w dobrej kondycji szaty naszego czworonoga wymaga regularnych zabiegów przez cały rok.

W moim salonie używam wyłącznie profesjonalnych kosmetyków renomowanych firm, dobieranych indywidualnie dla danej szaty czworonoga. Zaniedbanie pielęgnacji w okresie zimowym powoduje pogorszenie się szaty.

Zaprzestanie czesania i szczotkowania powoduje kołtuny a jeśli do tego dodamy wilgoć ze środowiska wówczas włos się zbija i powoduje filce często niemożliwe już do rozczesania. Szczególnie u ras długowłosych należy zwrócić na to uwagę.

Najważniejsze! Tylko rozczesana i wypielęgnowana szata pełni funkcję termoizolacyjną.Namoknięte w trakcie spacerów kołtuny/filce nie zdążą wyschnąć pomiędzy kolejnymi spacerami. Prowadzi to często do odparzeń skóry a także jest to idealne środowisko do rozwoju chorób skóry! Wiele piesków nosi zimą ubranka ochronne i tu szczególnie należy zwrócić uwagę na stan naszego czworonoga.

Odpowiednio dobrana długość strzyżenia powoduje uniknięcie tworzenia się kołtunów pod ubrankiem. Właściciel wówczas będzie miał ułatwioną codzienną pielęgnacje a nasz czworonóg będzie wyglądał schludnie. Należy również pamiętać o usuwaniu włosków między opuszkami stóp.

Rezygnacja z kąpieli w okresie zimowym powoduje silne natłuszczanie skóry (spotęgowane dodatkowo niską temperaturą). Niekorzystnie wpływa również sól sypana zimą na chodnikach oraz brud uliczny. Szczególnie na łapach i brzuchu sierść staje się przesuszona, łamliwa i traci blask.

Strzyżenie nie oznacza od razu golenie pieska na krótko. Przy użyciu odpowiednich narzędzi jestem w stanie zaproponować wiele ciekawych „zimowych” i „jesiennych” fryzurek. Proszę się również nie obawiać, że zimą po kąpieli w salonie piesek może się przeziębić, gdyż czworonóg jest najpierw kapany następnie dokładnie wysuszony i dopiero wtedy strzyżony, więc rozgrzany po kąpieli piesek nie wychodzi od razu na dwór.

Mam nadzieję, że udało mi się Państwa przekonać do korzystania z zabiegów pielęgnacyjnych w okresie jesienno-zimowym.Państwa czworonożni przyjaciele w ten sposób mogą wyglądać pięknie i schludnie cały rok.